Polski Ład wprowadza od 2022 roku wiele zmian w podatkach dochodowych. Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych zmian w podatku CIT dla podmiotów mikro.
Co zmienia się w CIT w Polskim Ładzie od 1 stycznia 2022 r. a co od 1 stycznia 2023?
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych
Przy użyciu programów komputerowych oraz obowiązek ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej do urzędu skarbowego. Obowiązek ten ma wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2023 r.;
Ukryte dywidendy
Nowy art. 16 ust. 1 pkt 15b ustawy o CIT wprowadzi zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez spółkę w związku ze świadczeniem wykonanym przez podmiot powiązany albo wspólnika bądź akcjonariusza tej spółki, jeśli taki wydatek stanowi ukrytą dywidendę; przepisy wejdą w życie od 2023 roku;
Więcej na https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/cit/cit/koszty/5344415,Polski-Lad-Ukryta-dywidenda.html
Zmiany w zakresie „estońskiego CIT”
Istotą CIT-u estońskiego jest brak płacenia podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności aż do momentu, w których dochodzi do wypłaty zysków na rzecz wspólników.
Od 2022, aby przejść na CIT estoński należy spełnić tylko 5 podstawowych warunków:
- udziałowcy to tylko osoby fizyczne;
- spółka nie posiadają udziałów w innych podmiotach;
- zatrudnianie co najmniej 3 pracowników
- przychody z działalności operacyjnej są wyższe niż przychody pasywne
- spółka złoży do US zawiadomienia o wyborze ryczałtu (do końca stycznia 2022);
- spółka nie została postawiona w stan upadłości lub likwidacji.
Niezwykle istotną kwestią jest konieczność stosowania „CIT-u estońskiego” przez co najmniej 4 następujące po sobie lata. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z wyżej wymienionych warunków w okresie jego stosowania podatnik straci prawo do opodatkowani w tej formie od samego początku. Konieczne będzie cofniecie się do pierwszego okresu rozliczeniowego na zasadach „CIT-u estońskiego” i skorygowanie każdej kolejnej deklaracji, zapłacenie zaległego podatku oraz powstałych z tego powodu odsetek.
Zalety CIT-u estońskiego
- Efektywne opodatkowanie dla podmiotów mikro na poziomie 20 %
- brak zaliczek na podatek
Faktury elektroniczne
Obowiązek wysyłania faktur w formie ustrukturyzowanej (e-Faktura) i wysyłania ich do Krajowego Systemu e-Faktur. (dobrowolne od 2022, a obowiązkowe od 2023 roku)
CIT minimalny
Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych skierowany będzie do spółek które za dany rok podatkowy poniosły stratę z działalności operacyjnej, albo osiągnęły na tyle niski dochód z takiej działalności, że nie powstał u nich podatek do zapłaty.
Regulacje w zakresie CIT-u minimalnego nie będzie się stosować do podatników:
1) w roku rozpoczęcia działalności i w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym (za wyjątkami).
2) będących przedsiębiorstwami finansowymi,
3) jeżeli w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy,
4) działających w prostej strukturze organizacyjnoprawnej, a zatem tych, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel lub beneficjent.
Więcej na https://www.krgroup.pl/alternatywny-minimalny-podatek-dochodowy-od-osob-prawnych-i-zmiany-w-zakresie-ograniczenia-kosztow-uslug-niematerialnych-od-podmiotow-powiazanych-polski-lad/
Źródło:
Deloitte Polska
ksiegowosc.infor.pl
grantthornton.pl